Mi történik kezeletlenül egy szuvas foggal?
- daniella6381
- máj. 12.
- 2 perc olvasás
A legrosszabb rémálma a legtöbb embernek, amikor közlik a fogorvosi székben, hogy a fog már nem menthető meg, bár az ide vezető út azért egy kicsit hosszabb, érdemes komolyan venni a szuvas fogat, és még azelőtt orvosolni a problémát, mielőtt lemondanának róla a szakemberek is.
Hogyan ismerhető fel, hogy szuvasodik a fogunk, mi a megoldás, ha szeretnénk megmenteni az érintett fogat és az implantátummal várnánk még idősebb korunkig? Az utóbbira egyszerű a válasz, vigyázzunk rá jobban! Természetesen nem mindig a mi hibánk egy fog elvesztése, de amit megtehetünk, azt tegyük meg, ha tehát a fogászati kontrollon a szakember fogtömést javasol, akkor ne halogassuk.
Ne szaladjunk ennyire előre, először beszéljünk arról, hogy mi vezet el odáig, hogy a fog szuvasodni kezd.

Tudjunk meg többet a “beteg” fogakról!
Ez, mondhatni, a leggyakoribb fogászati probléma, amelynek hátterében az áll, hogy a fogszuvasodást okozó baktériumok a savtermelésük során elkezdik megbontani a fogzománcot. A jó hír, hogy a lepedékek a kiindulási pontok, amik ellen aktívan tehetünk, egyrészt a szakszerű, helyes fogmosási technikával, másrészt az ultrahangos fogkőleszedéssel, amelyet a dentálhigiénikusok végeznek.
Eleinte csupán foltszerű képződmények láthatók a fogakon, gyakran fehéres elszíneződés utalhat a kezdődő szuvasodásra, előrehaladottabb állapotban már látszódik a sötétebb szuvas rész, ha pedig már konkrétan lyukas a fog, az már elég egyértelmű jel.
Ezt az állapotot nem érdemes megvárni. Sajnos előfordulnak “alattomosabb” szuvasodások is, amikor a fogak között indul meg, és szinte nem is látni, legalábbis laikusként nem, vagy alászuvasodik a régi fogtömés.
Gyakran a rágófelszíni barázdákból alakul ki, ezért megelőzésként felmerülhet az igény a barázdazárásra. Ezek a sötétebb mélyedések nem feltétlenül szuvasodás jelei, viszont annak előszobája lehet, így ha lezárják egy speciális réteggel, akkor úgymond megelőzik a későbbi problémát.
Beszélhetünk még fognyaki és íny alatti (foggyökér) szuvasodásról is, szerencsére ezeket laikusként nem kell elkülönítenünk, és sok esetben a kezdődő probléma csak a szakavatott szem számára látható panorámaröntgen segítségével. Páciensként az a feladat, hogy eljárjunk félévente kontrollra, így hamar észlelhető, ha gond van.
Hogyan kezelhető a szuvas fog?
Amennyiben még nem olyan előrehaladott, vagyis kisebb mértékű, a fogtömés általában megoldja a problémát. Ha viszont már nagyobb kiterjedésű, szükségessé válhat a betét, azaz az inlay tömés, ilyenkor a fogtechnikus készíti el a levett minta alapján.
Megeshet, hogy nem elegendő a tömés, és ismét panaszokat okoz az érintett fog, ilyenkor a gyökérkezelés még megmentheti. Idáig akkor fajul el, ha a szuvasodás már eléri a fogbelet. Ennél a stádiumnál teljesen kitisztítják a gyökércsatornákat, eltávolítják a szuvas fogbelet, és gyökértömést helyeznek be.
Melyek a hajlamosító tényezők?
Elsőként a nem megfelelő szájápolási szokásokat említjük meg, hiszen ez a leggyakoribb oka a szuvas fogaknak, persze bizonyos egészségügyi állapotok is előidézhetik a fogak romlását, például a reflux és a hiánybetegségek. Sajnos genetikai hajlam is közrejátszhat, de a nem túl egészséges étrend, a cukros üdítők és az édességek mértéktelen fogyasztása is melegágya a szuvasodásnak.
Mit tehetünk ellene?
A napi 2-3-szori alapos fogmosás a helyes technikával, a fogselyem vagy fogköztisztító használata, a nyelvkaparó és a szájvíz alkalmazása sokat segíthet. Emellett ne feledkezzünk meg a rendszeres fogkő-eltávolításról és bizonyos időközönként jelentkezzünk be egy átfogó fogászati kontrollra is.
Comments