A gyökérkezelés menete: mi történik a beavatkozás során?
- daniella6381
- máj. 12.
- 2 perc olvasás
A gyökérkezelés hallatán sokakban azonnal a fájdalom és a félelem gondolata merül fel. Pedig valójában egy jóval modernebb fogorvosi technológiáról van szó. Az érzéstelenítéssel végzett beavatkozás ma már gyors és hatékony, szinte fájdalommentes kezelést biztosít a páciensek számára. A gyökérkezelés menete során figyelmet szentelnek az idegekre, a gyulladás megszüntetésére. A cél, hogy megmentsék a súlyosan szuvas fogat, amivel elkerülhető a foghúzás.
Mi az a gyökérkezelés?
A gyökérkezelés egy fogmegtartó beavatkozás, amelyre akkor van szükség, ha a fog belső része, a fogbél vagy a pulpa begyulladt vagy elhal. A gyulladás kialakulhat mély szuvasodás, sérülés vagy egy korábbi fogászati beavatkozás következtében. Amennyiben az említett gyulladást nem kezelik időben, az végül komoly fájdalmat, duzzanatot, súlyos esetben csonthártyagyulladást is okozhat.
A gyökérkezelés célja tulajdonképpen, hogy eltávolítsa a fertőzött szöveteket a gyökércsatornából, majd sterilizálja és lezárja a területet, aminek köszönhetően a fog még évekig funkcionálhat. Maga a gyökérkezelés menete hetekig, néhány esetben hónapokig is eltarthat, tehát nem egy gyors beavatkozásról vagy megoldásról van szó, azonban egy biztos: tartós eredményt szülhet.
Mikor lehet szükség gyökérkezelésre?
A leggyakoribb tünetek, amelyek előrejelezhetik a gyökérkezelést, az erős és lüktető fogfájás, ami főleg éjszaka jelentkezik. Ide sorolható még a hidegre-melegre vagy harapásra jelentkező érzékenység, a duzzanat, az ínyvérzés a fog körül, valamint az elszíneződött, szürkés fog.
Nem ritka továbbá a gennyesedés vagy a sipolynyílás sem, ami az ínyen bukkan fel. Aki ezeket a tüneteket tapasztalja, annak mindenképpen érdemes minél előbb felkeresnie egy szakembert, hiszen minél hamarabb kezdődik meg a kezelés, annál nagyobb esélye van annak, hogy a fogat megmentik.
A gyökérkezelés menete
A csapatunkat alkotó megbízható szakembereink fájdalommentesen és tartósan végzik el a gyökérkezelést. A folyamat több lépésből áll, amelyeket általában 1-3 alkalommal végeznek el - a fog állapotától függően.
Az első lépés a pontos diagnózis felállítása. A fogorvos röntgenfelvételt készít a fogról, ami alapján meghatározható a gyulladás mértéke, a gyökércsatornák száma és lefutása.
A beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik, így a páciens nem érez fájdalmat. Sok beteg meglepődik azon, hogy mennyire nyugodtan és egyszerűen zajlik a kezelés, a rettegett tortúra pedig azonnal a múltté válik. A fogorvos kis lyukat fúr a fog koronájába, hogy hozzáférjen a fogbélhez. Ezt követően megtörténik az elhalt vagy gyulladt szöveteket eltávolítása a gyökércsatornából.
Végül megtörténik tisztítás és a fertőtlenítés. A gyökércsatornákat ugyanis alaposan ki kell pakolni, antibakteriális oldatokkal fertőtleníteni, ami az egyik legfontosabb lépés a sikeres gyökérkezeléshez. A csíramentes csatorna nélkül ugyanis könnyen visszatérhet a gyulladás, ami aztán fogvesztéssel járhat. Az utolsó lépés a gyökértömés, ami megakadályozza azt, hogy a fog belsejébe bejussanak a baktériumok.

Mi jön ezután?
Néhány esetben koronára lehet szükség, de ez nem minden helyzetben valósul meg. Amennyiben a fog viszonylag jó állapotban van, akkor nem kell ezt meglépni. Lényeges, hogy a gyökérkezelt fog újra stabil és harapásálló legyen.
Az viszont, hogy meddig tart az egész folyamat, sok mindentől függ, hiszen hatással van rá az, hogy hány gyökércsatorna van a fogakban, mennyire fertőzött az adott terület. Az egyszerűbb esetek egy alkalom alatt is kezelhetőek, míg máskor 3-4 beavatkozás is indokolt lehet.
Comments